מהי מחלת כלבת

מדובר במחלה זיהומית של מערכת העצבים המרכזית, הנגרמת על ידי וירוס שתוקף את מערכת העצבים והמוח.  ניתן למנוע המחלה ע"י מתן חיסון לאחר חשיפה לבעל חיים נגוע אולם  לאחר שתסמיניה הראשונים מופיעים - המחלה כבר קטלנית ואיננה ניתנת לריפוי.

 

שכיחות המחלה

בעולם מדווחים מדי שנה מעל 50 אלף מקרי מוות של בני אדם ממחלת הכלבת בעיקר במדינות העולם השלישי ופחות נפוצה בעולם המערבי בשל מדיניות חיסון חסיות הבית וחיות הבר. במדינת ישראל כרגע יש התפרצות של המחלה כאשר בשבועות האחרונים דווחו קרוב ל-70 מקרים של בעלי חיים בישראל הנגועים בנגיף.

 

אילו בעלי חיים יכולים להידבק בכלבת?

נגיף הכלבת עלול להדביק את כל בעלי החיים השייכים למחלקת היונקים.יחד עם זאת רק מספר מצומצם של בעלי חיים בדרך כלל מפיצים את המחלה – כלבים ולעיתים רחוקות יותר חתולים וחיות בר העלולות להיות נגועות בנגיף כגון שועלים, תנים זהובים וזאבים.

 בעלי חיים נוספים העלולים להפיץ הנגיף הם עטלפי פירות, עטלפי חרקים, גיריות ונמיות המשמשים בטבע הישראלי כמאגר לנגיף.


כיצד נדבק בעל החיים ומה הם סימני המחלה?

וירוס הכלבת מוחדר לבעל החיים לרוב באמצעות נשיכה, או טפטוף של רוק או ריר נגוע על פצע פתוח. הוירוס מגיע למערכת העצבים ונודד למוח. בתקופה זו הנקראת תקופת דגירה, שעלולה להימשך אצל בעל החיים שבועות עד חודשים, בעל החיים אינו מראה סימני מחלה. הסימנים הראשונים למחלת הכלבת מופיעים רק לאחר שהוירוס הגיע למח ואז מגיע גם לבלוטות הרוק ומופרש ברוק.

תסמיני מחלת הכלבת משתנים בין בעלי החיים כאשר לרב חיית בר עלולה להפוך לידידותית ולהתקרב לבני האדם וחיית בית דוגמת כלב עלולה להפוך לפתע לפחדנית. לעיתים המחלה מתבטאת בתוקפנות חריגה של בעל החיים החולה. לעתים אין כל סימן מיוחד בבעל החיים החולה, כארש הדרך היחידה לאבחן את המחלה היא בבדיקת המוח לאחר מותו של בעל החיים.

 

בעל החיים המוכר לכם שינה את התנהגותו – פנו לוטרינר המטפל

כל יונק עלול להדבק במחלת הכלבת, כולל בני אדם !

 

ננשכתי – מה עלי לעשות?

יש לשטוף מיד את אזור הנשיכה במים זורמים וסבון.

אם ננשכתם יש לגשת מיד לקבלת יעוץ רפואי בלשכת הבריאות המחוזית בפתח תקוה – רחוב אחד העם 31 – טלפון 03-905-1818 שם יוחלט האם יש צורך לחסנכם נגד כלבת בסדרת חיסונים. בעל החיים הנושך מועבר לרוב להסגר תצפיתי למשך 10 ימים, שכן בפרק זמן זה, אם בעל החיים שנשך היה חולה בכלבת, הוא ימות..

ננשכתם/נשרטתם ?שטפו היטב הפצע במים זורמים וסבון וגשו מיד לקבלת טיפול רפואי אצל רופא המשפחה/מוקד/ מיון/לשכת הבריאות המחוזית

 

הערות חשובות

  • הקפידו לחסן את בעלי החיים שלכם נגד כלב – החוק מחייב חיסון שנתי נגד כלבת של כלבי הבית (מגיל 3 חודשים) כולל הוצאת רשיון להחזקתם ברשות המקומית
  • מומלץ לחסן גם את החתולים

הקפידו לטייל עם כלבכם כשהוא קשור ברצועה כל הזמן והימנעו מלתת לו לשוטט ללא השגחה ולפגוש חיות בר או כלבים אחרים שרמת חיסונם לא ידועה

 

 ד"ר רעות אפשטיין

רופאה וטרינרית רשותית -  מ.מ. אלפי מנשה