פטאנק - המשחק הצרפתי שכבש לבבות והשתקע בישראל ובאלפי מנשה...

פורסם בתאריך:


לפני כ-25 שנה הגיעו בני הזוג סקורניק, לאלפי מנשה. ספורט היה תמיד חלק בלתי נפרד מחייהם, רחל, הייתה מורה לחנ"ג בבי"ס ברנר בכ"ס ולאחר מכן, עבדה בחוגי ספורט ובחטיבת הביניים, ודוב ז"ל, היה נגר-אמן, יצר ויטראז'ים נפלאים והיה ספורטאי מצוין. דוב הביא את משחק הפטאנק מצרפת, ארץ מוצאו, לאלפי מנשה. דוב ורחל הקימו, הניעו וארגנו את קבוצת אוהבי הפטאנק, שהתגבשה ביישוב. הנושא תפס תאוצה לאחר שרחל ומספר גמלאים מהיישוב, הגיעו למפגש של אשל (העמותה לתכנון ולפיתוח שירותים למען המבוגר בישראל, של ג'וינט ישראל) הייתה התלהבות גדולה מהפטאנק והוחלט להקים את הקבוצה. לשם כך, הוכשרו שני המגרשים הראשונים בפארק ברחוב סלעית. אך המקום לא היה מרכזי מספיק ורחל פנתה לראש המועצה דאז, חיסדאי אליעזר ז"ל ולמהנדס, נבחר מקום מתאים יותר, בסמוך למועדון הספורט. בהשקעה גדולה, הוכנו מגרשים לתפארת ובהם מתקיימת הפעילות גם היום. בין 20-30 שחקנים מתאמנים בהם ונהנים, שלוש פעמים בשבוע, בכול מזג אוויר כמעט, מזה 9 שנים. הקבוצה מונה היום כעשרים חברים קבועים, רובם בני 55+ ומשתתפים נוספים בגילאים צעירים יותר, המצטרפים מידי פעם.

לפני כחודש זכתה הקבוצה במקום הראשון בבית שלה!

רחל מספרת בהתלהבות על אופי הקבוצה ופעילותה: "אהבת משחק הפטאנק היא סיבה טובה מספיק כדי להיפגש, אך העניין החברתי חשוב אצלנו לא פחות. חברי קבוצת הפטאנק מציינים יחד ימי הולדת, חגים ואירועים. האווירה נעימה, צעירה ותוססת. הקבוצה יוצאת לתחרויות אזוריות בכפר-סבא, אותן מממנים המשתתפים מכיסם. המתנ"ס מסייע אחת לשנה בתחרות האזורית בפרדסיה, אליה מגיעות 20 קבוצות מאזור השרון והמרכז ומתוכן 6 הזוכות עולות לליגה הארצית ומתחרות בניר-צבי. הקבוצה שלנו מוכרת ומוערכת בכול הארץ ומייצגת בגאווה ובכבוד את אלפי מנשה". מגרשי הפטאנק, נקראו על שמו של דוב סקורניק ז"ל. המועצה מתחזקת את המקום, אך מלבד ארגז ציוד הנמצא במקום אין לקבוצה מבנה קבוע משלהם.

הפטאנק תפס את מקומו המרשים בכול הארץ, יש ערים מובילות בהן ניתן לראות במגרשים אנשים רבים משחקים פטאנק ובהן הקבוצות החזקות בארץ: נתניה, אשדוד ואילת. יש נבחרות ילדים, נוער ומבוגרים, היוצאות לליגת פטאנק בחו"ל. אפשר להגיע לליגה הארצית, שם משחקים בכול הגילאים ונרשמים לאגודה מקצוענית. רחל מדגישה, שקבוצת אלפי מנשה איננה מעוניינת להגיע לשם, בעיני החברים זו פעילות ספורטיבית בקהילה.

רחל מבקשת להדגיש, שהמשחק מתאים לכול גיל וגם למי שהכושר שלו איננו מושלם: "לא צריך כוח רב או כושר מעולה, אך מדובר בהליכה של שעתיים ובמשחק מפעילים את כול הגוף, זהו ספורט מעולה. מבחינה פיסיולוגית, ניתן לשפר את המוטוריקה, הפטאנק טוב לגוף ולנפש. בנוסף, יש חשיבות לתכנון הקבוצתי, טקטיקה ואסטרטגיית משחק. ניתן ללמוד ולהשתפר, כדי לצבור נקודות ולנצח בתחרויות, צריך לדעת להרחיק, להתקרב ו"לצלוף", לכן, לאחרונה, לקחנו מאמנת, על מנת לשפר את היכולות שלנו.

מה נחוץ היום לקבוצה? רחל: "נחוץ לנו מבנה קבע קטן לציוד וכאשר יש בלאי- סיוע ברכישת ציוד חדש...ואולי גם ספונסר נדיב מאלפי מנשה"...

פטאנק- הוא משחק צרפתי עתיק שזכה לפופולאריות מחודשת, מי שכבר התאהב בו אומר עליו, שהוא ספורט ידידותי, שנעים להעביר אתו זמן איכות, בחברת אנשים טובים...כול מי שמעוניין מוזמן להצטרף!

 

 

פטאנק 2

פטאנק 3